Czy wiesz, że nawet legalnie posadowiony w sąsiedztwie budynek lub inny obiekt budowlany może stanowić podstawę roszczenia o odszkodowanie?

Zgodność zachowania z decyzjami administracyjnymi nie przesądza automatycznie o wyłączeniu bezprawności, jeżeli dojdzie do przekroczenia przeciętnej miary immisji.
– cytat z wyroku Sądu Najwyższego

Tymczasem właściciele nieruchomości objęci negatywnym oddziaływaniem nowej inwestycji, takim jak np. wyczuwalne okresowo przykre zapachy, znaczny wzrost ilości przemieszczających się samochodów ciężarowych, zacienianie nieruchomości lub znaczące przekształcenia krajobrazu wpływające na względy estetyczne, muszą się liczyć z realnym spadkiem wartości ich gospodarstw. I choć inwestycji nie można najczęściej zablokować, to należy pamiętać, iż jeżeli w wyniku realizacji inwestycji w sąsiedztwie wartość twojej działki spadła, to Tobie należy się odszkodowanie.

(…) przebieg i konstrukcja estakady, która widoczna jest z okien aż trzech stron budynku mieszkalnego, bezsprzecznie zmniejszyła walory krajobrazowe nieruchomości powodów, istotnie pogorszyła widok z okna i spowodowała częściowe zacienienie tej nieruchomości, tym samym pogorszyła komfort i standard zamieszkiwania. Oddziaływanie to, zakłóciło korzystanie z nieruchomości powodów ponad przeciętną miarę i doprowadziło do obiektywnego obniżenia wartości nieruchomości powodów, co jest tożsame z wyrządzeniem powodom wymiernej szkody majątkowej.
– cytat z wyroku Sądu Apelacyjnego

Pamiętać też warto, że uciążliwości z działki inwestora mogą dotyczyć nie tylko bezpośrednich sąsiadów, ale również działki położone w okolicy. Spora część oddziaływań (w tym np. hałas czy walory krajobrazowe), powodują straty w majątku szerokiego kręgu osób.
Odszkodowanie, jakie będzie należne właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu nieruchomości, zależy, od okoliczności, jak bardzo zrealizowana inwestycja powoduje zmniejszenie wartości jego mienia.

Szkodą podlegającą naprawieniu (…), jest także obniżenie wartości nieruchomości wynikające z faktu, iż właściciel nieruchomości będzie musiał znosić dopuszczalne na tym obszarze immisje (np. hałas).
– cytat z wyroku Sądu Najwyższego

Dlatego, jeżeli również Ciebie dotknęły skutki związane ze spadkiem wartości twojej nieruchomości w wyniku realizacji inwestycji w sąsiedztwie, skontaktuj się z nami.

A, jeżeli chce dowiedzieć się więcej, jak pomagamy i pomogliśmy, zajrzyj na naszą stronę z ofertą.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dowiedz się więcej.